გაკვეთილის გეგმა
2015 წლის 15 დეკემბერი
გაკვეთილის გეგმა
2015 წლის 1 მაისს X კლასში ჩავატარე ღია გაკვეთილი სულხან–საბას შემოქმედების მიხედვით.
გეგმა
2014 წლის 11 აპრილს XI კლასში ჩავატარე სამოდელო ,შემაჯამებელი გაკვეთილი ვაჟა-ფშაველას შემოქმედების მიხედვით.
ჯგუფის წევრების თვითშეფასების რუბრიკა
2015 წლის 15 დეკემბერი
გაკვეთილის
თემა
|
ილია
ჭავჭავაძე''ოთარაანთ
ქვრივი"
|
საგანი/პედაგოგი
|
ქართული
ენა
და
ლიტერატურა/ირმა კრაველიძე
|
სწავლების
საფეხური
კლასი
|
საშუალო
XI კლასი
|
მოსწავლეთა
პროფილი
|
26 მოსწავლე,
განსაკუთრებული
საჭიროების
მქონე
მოსწავლე
არ
მყავს
|
გაკვეთილის
მიზანი
|
გაკვეთილი
ხელს
შეუწყობს
მოსწავლეებმა ერთმანეთს დაუკავშირონ მოთხრობა და თანამედროვეობა, იმსჯელონ
როგორ მოიქცეოდნენ მსგავს სიტუაციაში, ანუ უპასიხონ კითხვას ,,ვინ ვარ მე“...,რა
არის დედაშვილობა, შეადგინონ კითხვები, მოახდინონ ცოდნის ტრანსფერი და როლური თამაშით
წარმოაჩინონ ცოდნა და გაუზიარონ აუდიტორიას.
|
მისაღწევი
შედეგი ე.ს.გ-ს მიხედვით
|
სტანდარტთან შესაბამისობა: ქართ XI 1, 2,
3, 4,9.
|
წინარე
ცოდნა
|
მოსწავლეებმა
იციან
ი.ჭავჭავაძის
ბიოგრაფიული
ცნობები.
წაკითხული
აქვთ
ილიას
ნაწარმოებები. ფლობენ დისკუსიის, პრეზენტაციის უნარებს.
|
შეფასების
საგანი
და
პროცედურები
|
შეფასებისას
ვიყენებ
განმავითარებელ
და
განმსაზღვრელ
შეფასებებს
, ვფასებ დისკუსიაში ჩართულობის ხარისხს, მსჯელობის ლოგიკური აგებას, დამოუკიდებელ, შემოქმედებით აზროვნებას.
|
გამოყენებული
სასწავლო
მასალა
და
რესურსები
|
სახელმძღვანელო,რვეული,კალამი,კომპიუტერი
|
გაკვეთილის
მსვლელობა
და
მენეჯმენტი
|
მისალმება,გაკვეთილის
მიზნის
გაცნობა–2წთ.
A–ფაზა–გამოწვევა აქტივობა 1-
დამხმარე რესურსად შემაქვს ილიას წერილი დიმიტრი
ყიფიანისადმი მიძღვნილი. ვთხოვ ამ წერილის
გააზრებას -5 წთ
B–ფაზა–ცოდნის კონსტრუირება.
აქტივობა 2-
გიორგის დამახასიათებელი თვისებების გახსენება
და მსჯელობა იმაზე , თუ როგორ მოიქცეოდნენ მსგავს სიტუაციაში, ანუ უპასუხონ კითხვას
,,ვინ ვარ მე“...–ეპიზოდების გახსენება–15 წთ.
აქტივობა 3– კლასს ვყოფ 2 ჯგუფად მშობლებად და შვილებად და ვაძლევ კითხვებს, რომ როლური თამაშით გაითავისონ კითხვები და უპასუხონ შვილებისა და მშობლების პოზიციიდან.- 15 წთ. C–ფაზა რეფლექსია. აქტივობა 4–
გააზრებისათვის
ვიყენებ
კითხვებს.–6წთ.
1. კითხვით ––– მაინც როგორია დედაშვილური ურთიერთობა საქართველოში.
2.როგორ გგონიათ, ოთარაანთ ქვრივი სწორად იქცევა, თავისუფალ არჩევანს რომ აძლევს შვილს?
·3. როდის
ექცევა
თაობათა
ურთიერთობა
ჩიხში?
·4.რა არის
გამოსავალი
თაობათა
შორის
კონფლიქტიდან?
5.თქვენი სურვილი
რაა, როგორ გააგრძელებთ ცხოვრებას? (წებოვან ფურცლებზე წერენ და აკრავენ დაფაზე)
აქტივობა 5–
საშინაო დავალება (აირჩიონ ერთ-ერთი)–
ესესს დაწერ– ,, ქალი სუსტია,მაგრამ
დედაა ძლიერი“- 1წთ.
ოთარაანთ ქვრივის
დახასიათება
გიორგის დახასიათება
აქტივობა 6– შესასება -1წთ.
|
გაკვეთილში ჩართულობის შეფასების რუბრიკა
ქულები და კრიტერიუმები
|
9-10
|
7-8
|
4-5-6
|
3-2-1
|
დისკუსიაშიაქტიური მონაწილეობა
|
ყოველთვის მონაწილეობს და ხშირად წარმართავს კიდეც საკლასო მსჯელობას
|
ყოველთვის მონაწილეობს
|
ხშირად მონაწილეობს
|
იშვიათად ან საერთოდ არ მონაწილეობს
|
გამართული და სწორი მეტყველება
|
გამართულად მეტყველებს, აქვს მდიდარი ლექსიკა და შემოქმედებითად იყენებს ენობრივ–გამომსახველობით საშუალებებს
|
გამართულად მეტყველებს და იყენებს მართებულ სინტაქსურ და გრამატიკულ კონსტრუქციებს
|
იცავს მართლმეტყველებისელემენტარულ წესებს. მეტ–ნაკლებად გამართულად საუბრობს
|
არ იცავს მართლმეტყველებისელემენტარულ წესებს
|
საკუთარი აზრის დასაბუთებულადწარმოდგენა
|
ყოველთვის დამაჯერებლად და არგუმენტირებულად წარმოადგენს თავის მოსაზრებას
|
თითქმის ყოველთვის ასაბუთებს საკუთარ მოსაზრებას
|
ხშირად ახერხებს საკუთარი აზრის დასაბუთებას
|
უჭირს გამართულად საუბარი, ხშირად ვერ ასაბუთებს საკუთარ აზრს
|
სხვისი აზრის პატივისმცემელია
|
უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე დაყრდნობით. კორექტულია და ამჟღავნებს სხვისი აზრის მიმართ პატივისცემას
|
უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე დაყრდნობით.
|
უსმენს სხვებს და აცდის საუბრის დამთავრებას
|
არ უსმენს სხვებს
და არ აცდის საუბრის დამთავრებას
|
ტექსტის ანალიზი
|
მოსწავლე აანალიზებს ტექსტს, მოჰყავს დამაჯერებელი არგუმენტები ნაწარმოებიდან, მოსწავლეს შეუძლია განასხვავოს ტექსტში ფაქტობრივი, კონცეპტუალური და ქვეტექსტური ინფორმაცია.
|
მოსწავლე აანალიზებს ტექსტს, მოჰყავს არგუმენტები ნაწამოებიდან, შეუძლია ტექსტში იპოვოს მთავარი აზრის გამომხატველი წინადადებები.
|
მოსწავლე ნაწილობრივ აანალიზებს ტექსტს, მოჰყავს არგუმენტები, მაგრამ ზოგჯერ არასწორი, უჭირს მთავარი აზრის გამოტანა.
|
მოსწავლე ვერ აანალიზებს ტექსტს, ვერ მოჰყავს არგუმენტები, ვერ გამოაქვს მთავარი აზრი.
|
თვითშეფასება
№
|
კრიტერიუმები /ქულები
|
1
|
2
|
3
|
|||||
1
|
გაკვეთილის მიზანი გასაგები და კონკრეტული
იყო
|
||||||||
2
|
აქტივობები ემსახურებოდა მიზნის მიღწევას
|
||||||||
3
|
გაკვეთილის დაწყება იწვევდა მოსწავლეთა
მოტივაციას
|
||||||||
4
|
მოსწავლეთა ორგანიზების ფორმა ხელს უწყობდა
მიზნის მიღწევას
|
||||||||
5
|
გამოყენებული რესურსები იწვევდა მოსწავლეთა
მოტივაციას და აქტიურ ჩართვას საგაკვეთილო პროცესში
|
||||||||
6
|
შეფასების შედეგად მიღებული შედეგები
შეესაბამებოდა მიზანს
|
||||||||
7
|
გათვალისწინებული იყო მოსწავლეთა ინტერესები და
შესაძლებობები
|
||||||||
8
|
ჩემი საუბარი არ აჭარბებდა მოსწავლეთა საუბარს
|
||||||||
9
|
ვიჩენდი ყველა მოსწავლისადმი თანაბარ ყურადღებას
|
||||||||
10
|
ვიყენებდი აქტიური მოსმენის ტექნიკას
|
||||||||
11
|
ვაძლევდი მოსწავლეებს განსაზღვრულ
დროს კითხვებზე პასუხის გასაცემად
|
||||||||
გაკვეთილის თვითშეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
შეფასება (1, 2, 3 )
|
|
1
|
მოსწავლეები იყვნენ ჩართულები საგაკვეთილო
პროცესში;
|
|
2
|
გაკვეთილზე მოსწავლეები ყურადღებით მისმენდნენ;
|
|
3
|
მივეცი საშუალება მოსწავლეებს გამოეთქვათ
საკუთარი მოსაზრებები.
|
|
4
|
საკმარისი მასალა მქონდა მოგროვილი ახალი მასალის
ასახსნელად
|
|
5
|
სწორად გადავანაწილე დრო გაკვეთილის მსვლელობისას
;
|
|
6
|
სწორად მქონდა შერჩეული აქტივობები და მეთოდები
საგაკვეთილო პროცესში;
|
|
7
|
ჯგუფებში მოსწავლეების გაადნაწილება მოვახდინე
დემოკრატიულად;
|
|
8
|
დისკუსიის დრო შევძელი კლასის მართვა;
|
|
9
|
მოსწავლეებს ახალი გაკვეტილი ავუხსენი გასაგებად;
|
|
10
|
სახლში მიცემული დავალება ჩემი მოსწავლეებისათვის
არის საინტერესო
|
|
11
|
დებატების დროს მოსწავლეები იცავენ მთავარ
პრინციპს-არ ჩხუბობენ, კამატი არ გრძელდება სხვა გაკვეთილებზეც
|
|
12
|
ჯგუფური მუშაობისას შემიძლია შევქმნა
კონკურენტუნარიანი გარემო, შეფასების შემდეგ მოსწავლეები არ უპირისპირდებიან
ერთამნეთს;
|
|
13
|
ვაცნობიერებ პასიხისმგებლობა თითოეული მოსწავლის
პიროვნულ და სოციალურ განვითარებაზე
|
|
14
|
ვაცნობიერებს კლასის სტრუქტურაშიმოსწავლეთა
არაფორმალური
როლების მნიშვნელობას და ხელს ვუწყობსაკლასო
ერთობის შექმნას;
|
|
15
|
ვიცი დროის მართვის ეფექტიანი
სტრატეგიები
|
1.05.2015.
2015 წლის 1 მაისს X კლასში ჩავატარე ღია გაკვეთილი სულხან–საბას შემოქმედების მიხედვით.
თემა: აღზრდის პრობლემები.
აღნიშნულ გაკვეთილს სკოლის დირექციისა და ადგილობრივი პედაგოგების გარდა ესწრებოდნენ სოფ..სპეთის,ირღულის, პერევისა და საჩხერის რესურსცენტრის წარმომადგენლები, (სულ 25 სტუმარი)
აღნიშნულ გაკვეთილს სკოლის დირექციისა და ადგილობრივი პედაგოგების გარდა ესწრებოდნენ სოფ..სპეთის,ირღულის, პერევისა და საჩხერის რესურსცენტრის წარმომადგენლები, (სულ 25 სტუმარი)
გაკვეთილი ადგილობრივი რესურსცენტრის მიერ წინასწარ შემუშავებული შეფასების სქემის მიხედვით უმაღლესი ქულით შეფასდა .
ფოტოგალერეა:
ფოტოგალერეა:
გეგმა
გაკვეთილის თემა
|
აღზრდის
პრობლემატიკა სულხან–საბა ორბელიანის იგავებზე დაყრდნობით.
|
სწავლების საფეხური და კლასი
|
საშუალო. მე–10 კლასი
|
მასწავლებლების სახელი, გვარი
|
ქართული ლიტერატურა – ირმა
კრაველიძე
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
19
|
განსაკუთრებული საჭიროების მქონე
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
0
|
გაკვეთილის წინაპირობა,
|
მოსწავლებს შესწავლილი აქვთ სულხან–საბა ორბელიანის რამდენიმე
იგიავი,მათ შორის უფლისწულის აღზრდა,
შოთა რუსთაველის „ვეფხისტყაოსანი“
მათ
იციან:
1)ტექსტზე მუშაობის პრინციპი;
2) ფლობდნენ ტექსტს და შეუძლიათ პერსონაჟების დახასიათება;
3) იცნობენ სულხან-საბას ბიოგრაფიასა და შემოქმედებას;ეპოქას
4) იცნობენ მწერლის ენას და იყენებდნენ განმარტებით ლექსიკონს;
5) დისკუსიაში მონაწილეობის წესები
6) არგუმენტირებული მსჯელობა და დასკვნების გამოტანა;
7) განვითარებული აქვთ საპრეზენტაციო უნარები.
|
აქტუალიბა.
|
მნიშვმელოვანია იმით, რომ მოსწავლეებს ზნეობრივ და მორალურ საკითხებზე დააფიქრებს, განსჯისა და მსჯელობის უნარს ჩამოუყალიბებს, დაარწმუნებს მათ, რომ მომავალი თაობის აღზრდა რთული პროცესია, აღმზრდელის
როლი მნიშვნელოვანი. სწავლა კი ისეთი საუნჯე და განძი, რომელიც ყველა დროში ფასობს...
|
გაკვეთილის მიზნები:
|
მოსწავლეები გაიგებენ თუ რა როლი ეკისრება
პიროვნების ჩამოყალიბებაში აღზრდას, გაავლებენ პარალელს „ვეფხისტყაოსანსა“ და
„სიბრძნე–სიცრუეს“ შორის. იმსჯელებენ
,თუ რა როლი ენიჭებოდა ტახტის მემკვიდრის აღზრდას შუა საუკუნეებში, დაუკავშირებენ
რეალურ,დღევანდელ აღზრდის სისტემას ,გამართავენ დისკუსიას ,იმსჯელებენ აღზრდის
საკითხებთან დაკავშირებით.
|
ეროვნული სასწავლო გეგმით
მისაღწევი შედეგები/ინდიკატორები
|
ქართ.10.1. მოსწავლე მონაწილეობს საკლასო და სასკოლო დისკუსიებში
*დისკუსიის დროს წარმოადგენს საკუთარ ან ჯგუფის საერთო პოზიციას;
*მკაფიოდ და გასაგებად აყალიბებს აზრს;
*მსჯელობს არგუმენტირებულად, გამოაქვს ადეკვატური დასკვნა; *
*იყენებს ფაქტებს და ციტატებს სხვადასხვა წყაროდან საკუთარი მოსაზრების გასამყარებლად
. ქართ.10.2. კამათის დროს მოსწავლე მიმართავს შესაბამის ტაქტიკას და იცავს სამეტყველო ქცევის ნორმებს;
ქართ.10.9.მოსწავლე კითხულობს და ანალიზებს სხვადასხვა ჟანრის მხატვრულ ნაწარმოებს.
*განსაზღვრავს ნაწარმოების ცენტრალურ იდეას ,პრობლემატიკას.ტექსტიდან ამოკრებს
სწავლა– აღზრდასთან დაკავშირებულ ეპიზოდებისა და გამონათქვამებს.
ქართ .10.7. მოსწავლე განასხვავებს ტექსტში ფაქტობრივ,კონცეპტუალურ და ქვეტექსტურ ინფორმაციას.
.შედარება–შეპირისპირების საფუძველზე აკეთებს საკუთარ
დასკვნებს.
ქართ.10.10.მოსწავლე იყენებს კითხვის მიზნების შესაბამის სტრატეგიებს.
*იყენებს სხვადასხვა საშუალებებს უცნობი სიტყვის მნიშვნელობის დასადგენად(კონტექსტი,სიტყვათა აგებულების ცოდნა, ლექსიკონი.
|
თანმიმდევრობა
(აქტივობა/დრო)
|
აქტივობა № 1: მისალმება,კლასის
ორგანიზება,გაკვეთილის თემის გაცნობა
გაკვეთილის თემის გაცნობის შემდეგ მოსწავლეებს
ვთავაზობ გაიხსენონ სულხან–საბას ბიოგრაფია, ეპოქა და მისი
,,სიბრძნე –სიცრუისა“ , რაც მათვის უკვე ცნობილია
ნაწილობრივ. 7 წთ
აქტივობა
№ 2 მსჯელობა –დისკუსია 17 წთ.
1.დამისახელეთ სამი უწყვეტი ჯაჭვი,
რომელიც ემსახურება ადამიანის
პიროვნებად ჩამოყალიბებას.
2.აღზრდის პროცესში ვის ანიჭებს
სულხან საბა უპირატესობას? შოთა რუსთაველი?
3.იმსჯელეთ,რატომ ენიჭება
უპირატესობა აღზრდას რუსთაველისა და სულხან–საბას ეპოქაში? მოიყვანეთ არგუმენტები.
4. გაიხსენეთ როგორ ზრდიდა ლეონი ჯუმბერს.
სადისკუსიო თემა:
მისაღებია თუ არა თქვენთვის
საბასეული აღზრდის მეთოდი?
აქტივობა № 3 თანაგანცდა 5 წთ
წარმოიდგინეთ თავი ლეონის ადგილზე
და ობიექტურად აღწერეთ თქვენი გრძნობები.როგორ იგრძენით თავი,იყავით თუ არა აღელვებული,
შეწუხებული,მოწყენილი,იმედგაცრუებული,დამცირებული,შერცხვენილი,მოწყენილი
,გაბრაზებული? ისაუბრეთ პირველ პირში (მაგალითად:
,,მე ამ სიტუაციაში თავი ძალიან უხერხულად ვიგრძენი:..) ამიტომ
რა გააკეთეთ,როგორ მოიქეცით?
აქტივობა № 4 ტექსტზე მუშაობა 6წთ
აქტივობა № 5 გაკვეთილის შეჯამება 5 წთ.
აქტივობა № 6 .
საშინაო დავალება: ,,ცემა გმართებს აღმზრდელისა, რა ყმა ნახო ავად ზრდილი“ არგუმენტირებული მსჯელობით დაეთანხმეთ ან
უარყავით აღნიშნული მოსაზრება და დაწერეთ ესე. 2
წთ
აქტივობა # 7 (შეფასება)
სტრატეგია
321. მოსწავლეები შეავსებენ თვითშეფასების ცხრილს,
3 რამ, რამაც დამაინტერესა ამ
გაკვეთილიდან. 2 რამ რის შესახებაც ვიმსჯელებდი, 1 რამ, რასაც
გავაკრიტიკებდი. 3წთ
|
შეფასება
|
შეფასება მოხდება განმსაზღვრელი და
განმავითარებელი, შეფასდებიან წინასწარ
შედგენილი რუბრიკის მიხედვით.
|
საკლასო მენეჯმენტი_
საგანმანათლებლო რესურსები
|
მე–10 კლასის ლიტერატურის
სახელმძღვანელო,
მუზაშვილის ავტორობით
კომპიუტერი,პროექტორი , დაფა,
ცარცი, თაბახის ფურცლები.
|
გაკვეთილში ჩართულობის შეფასების რუბრიკა
ქულები და კრიტერიუმები
|
9-10
|
7-8
|
4-5-6
|
3-2-1
|
დისკუსიაში
აქტიური მონაწილეობა
|
ყოველთვის მონაწილეობს და ხშირად წარმართავს კიდეც საკლასო მსჯელობას
|
ყოველთვის მონაწილეობს
|
ხშირად მონაწილეობს
|
იშვიათად ან საერთოდ არ მონაწილეობს
|
გამართული და სწორი მეტყველება
|
გამართულად მეტყველებს, აქვს მდიდარი ლექსიკა და შემოქმედებითად იყენებს ენობრივ–გამომსახველობით საშუალებებს
|
გამართულად მეტყველებს და იყენებს მართებულ სინტაქსურ და გრამატიკულ კონსტრუქციებს
|
იცავს მართლმეტყველების ელემენტარულ წესებს. მეტ–ნაკლებად გამართულად საუბრობს
|
არ იცავს მართლმეტყველების ელემენტარულ წესებს
|
საკუთარი აზრის დასაბუთებულად წარმოდგენა
|
ყოველთვის დამაჯერებლად და არგუმენტირებულად წარმოადგენს თავის მოსაზრებას
|
თითქმის ყოველთვის ასაბუთებს საკუთარ მოსაზრებას
|
ხშირად ახერხებს საკუთარი აზრის დასაბუთებას
|
უჭირს გამართულად საუბარი, ხშირად ვერ ასაბუთებს საკუთარ აზრს
|
სხვისი აზრის პატივისმცემელია
|
უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე დაყრდნობით. კორექტულია და ამჟღავნებს სხვისი აზრის მიმართ პატივისცემას
|
უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე დაყრდნობით.
|
უსმენს სხვებს და აცდის საუბრის დამთავრებას
|
არ უსმენს სხვებს
და არ აცდის საუბრის დამთავრებას
|
ტექსტის ანალიზი
|
მოსწავლე აანალიზებს ტექსტს,
მოჰყავს დამაჯერებელი არგუმენტები ნაწარმოებიდან, მოსწავლეს შეუძლია განასხვავოს
ტექსტში ფაქტობრივი, კონცეპტუალური და ქვეტექსტური ინფორმაცია.
|
მოსწავლე აანალიზებს ტექსტს,
მოჰყავს არგუმენტები ნაწამოებიდან, შეუძლია ტექსტში იპოვოს მთავარი აზრის
გამომხატველი წინადადებები.
|
მოსწავლე ნაწილობრივ
აანალიზებს ტექსტს, მოჰყავს არგუმენტები, მაგრამ ზოგჯერ არასწორი, უჭირს მთავარი
აზრის გამოტანა.
|
მოსწავლე ვერ აანალიზებს
ტექსტს, ვერ მოჰყავს არგუმენტები, ვერ გამოაქვს მთავარი აზრი.
|
თვითშეფასების რუბრიკა მასწავლებლისთვის
გავართვი თუ არა თავი დასახულ მიზანს
|
|
ვიყავი თუ არა ხელშემწყობი, წამქეზებელი
მოსწავლეთა აქტიურობის ფონზე
|
|
რეკომენდაცია
|
თვითშეფასების რუბრიკა მოსწავლეთათვის
3 რამ,რამაც დამაინტერესა ამ გაკვეთილიდან.
|
2 რამ რის შესახებაც ვიმსჯელებდი
|
1 რამ, რასაც გავაკრიტიკებდი.
|
1.
2.
3.
|
2014 წლის 11 აპრილს XI კლასში ჩავატარე სამოდელო ,შემაჯამებელი გაკვეთილი ვაჟა-ფშაველას შემოქმედების მიხედვით.
თემა: თემისა და
პიროვნების ურთიერთობა. აღნიშნულ გაკვეთილზე სკოლის დირექციასთან ერთად მეზობელი
სკოლის პედაგოგებიც გვესწრებოდნენ
სოფ,სპეთის ქართული ენისა და ლიტერატურის
პედაგოგი-ნანი ჭიტაძე
სოფ.ორღულის საჯარო სკოლის დირექტორი-მარიამ
მწყერაშვილი და ამავე სკოლის ქართული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებელი რუსუდან
ქიმაძე
გაკვეთილი ადგილობრივი რესურსცენტრის მიერ წინასწარ
შემუშავებული შეფასების სქემის მიხედვით
უმაღლესი ქულით შეფასდა
გაკვეთილისპრეზენტაცია
გაკვეთილის გეგმაგაკვეთილისპრეზენტაცია
2014 წლის 11 აპრილი
1.გაკვეთილის
მთავარი
თემა
|
ვაჟა-ფშაველას ,,ალუდა
ქეთელაურის’’
ძირითადი
პრობლემატიკა-თემისა და პიროვნების ურთიერთობა
|
2. სწავლების
საფეხური
|
Xl კლასი
/საშუალო/
|
3. მოსწავლეთა
პროფილი
|
32
მოსწავლე;
|
4. მასწავლებელი
|
ირმა კრაველიძე
|
5.განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი
|
ასეთი მოსწავლე კლასში არ არის
|
6.გაკვეთილის
მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
მოსწავლეებმა შეძლონ შესწავლილი მასალის რეალიზება, წარმოაჩინონ ტრაგიკულ დაპირისპირების არსი, განავითარონ ჯგუფური
მუშაობისა და დისკუსიაში მონაწილეობის უნარი, ჩამოაყალიბონ დამოკიდებულება შესწავლილი მასალის მიმართ. გაავლონ პარალელი შესწავლილ მასალასთან. ჩამოუყალიბდეთ არგუმენტირებული მსჯელობების უნარი. გამართული მეტყველების უნარ-ჩვევის გამომუშავება. ლიტერატურულ ნაწარმოებზე სუბიექტური აზრის ჩამოყალიბება.მწერლის სათქმელის ამოცნობა
|
7.გაკვეთილის სასწავლო მიზნები:
|
●
მიღებული ცოდნის
გამოყენების
უნარის
დაუფლება;
●
ტექსტის წვდომა-გააზრების უნარის გამომუშავება;
●
მსჯელობის უნარის განვითარება;
●
ფაქტებზე დაყრდნობით სადაო ან პრობლემურ საკითხებზე მსჯელობის უნარის ჩამოყალიბება;
●
წერის უნარ-ჩვებების განვითარება.
● ჯგუფური
მუსაობის უნარის განვითარება
|
8.ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები:
|
●
ესგ-ს შესაბამისი შედეგები:
○
ქართ. XI. 1. მოსწავლეს შეუძლია საჯარო მოხსენების წარმოდგენა (ზეპირი გამოსვლა) კონკრეტული აუდიტორიის წინაშე კონკრეტული მიზნით.
●
საუბრობს კონკრეტული თემის სპეციფიკის შესაბამისი ცნებებით, ტერმინებით, ფრაზებით, რომლებიც თავადაც კარგად აქვს გააზრებული და სხვებსაც აგებინებს (აზუსტებს, განმარტავს, პარალელს ავლებს და ა. შ.);
●
საკუთარი მოსაზრების გასამყარებლად იყენებს ციტატებს მხატვრული ნაწარმოებებიდან, სამეცნიერო ლიტერატურიდან, ლიტერატურული კრიტიკიდან და სხვადასხვა საინფორმაციო რესურსს (ფაქტებს, ფრაგმენტებს ინტერვიუდან, სტატისტიკურ მონაცემებს, ბიბლიოთეკას, ინტერნეტს, აუდიო და ვიზუალურ მასალას და ა. შ.), რითაც ხელს უწყობს მთავარი იდეის გამოკვეთას;
●
აანალიზებს კონკრეტული
ეპოქის
დამახასიათებელ
ნიშნებს
და
მათს
გავლენას
ლიტერატურულ
ნაწარმოებში
ასახული
პრობლემის
გადაჭრის
გზებზე;
განიხილავს
პერსონაჟის
ხასიათს,
ქცევის
მოტივს,
ღირებულებებსა
და
ფასეულობებს
(ფსიქოლოგიური პორტრეტი);
|
9. წინასწარი
ცოდნა:
|
მოსწავლეებმა იციან ბარბაროსული
ტრადიციების
შესახებ:სისხლის აღება,
მარჯვენის
მოჭრა,
რელიგიურ
ნიადაგზე
არსებული
შუღლი.
შესწავლილი აქვთ
,,სტუმარ-მასპინძელი“
|
10. თანმიმდევრობა (აქტივობა და დრო)
|
კლასის ორგანიზება _ 2 წთ.
აქტივობა
№ 1
პროვოცირება, სლაიდ-შოუს ჩვენება -5 წთ
აქტივობა №2
კითხვა-პასუხი (მონაწილეობს ,მთელი კლასი)
1.როგორ გესმით: ,,ცუდას რად უნდა
მტერობა, კარგია მუდამ მტრიანი“
2. რა შემთხვევაში უპირისპირდება
პიროვნება საზოგადოებას?
3.გაიხსენეთ,რომელი
ტრადიციის
დარღვევის ფონზე
იქმნება კონფლიქტი პოემაში?- 5 წთ
აქტივობა №3
ჯგუფური მუშაობა-10 წუთი:
I ჯგუფი მუშაობს ალუდას ქცევის მოტივებზე.
II ჯგუფი მუშაობს თემის ქცევის მოტივებზე.
III ჯგუფი აანალიზებს რისი თქმა სურს ავტორს?
IV ჯგუფი -რამ ჩაგაფიქრათ? რა იყო მიუღებელი? რომელი მოქმედი პირი მოგწონთ და რატომ?
პრეზენტაცია-10 წუთი: ჯგუფები წარმოადგენენ საკუთარ მოსაზრებას და ბოლოს შეაფასებენ პერსონაჟთა მსოფლხედველობას, იმსჯელებენ ჰქონდა თუ არა თემს საკუთარი სიმართლე პერსონაჟთან,ალუდა რწმენას გადაუდგა თუ ჭეშნარიტი რწმენისა
და სიმართლის ღალატად თვლის ხელის მოჭრას?
აქტივობა № 4
თემსა და პიროვნებას შორის წარმოქმნილი კონფლიქტის სქემატურად გამოსახვა - 5 წთ
აქტივობა № 5
შეჯამება - 4 წთ
აქტივობა № 6
შეფასება--2 წთ
აქტივობა № 7
საშინაო დავალებად ვაძლევ ესეს: გიყვარდეთ
კაცნო ერთმანეთი…“ - 2 წთ
|
11 .შეფასების
საგანი
და
პროცედურები
|
ა) ტექსტის ცოდნა და უნარი,აქტივობებში ჩართულობის
ხარისხი,მსჯელობის
,დამოუკიდებლობა
და
სიზუსტე,დამაჯერებლობა,ჯგუფურ მუშაობაში ჩართულობის ხარისხი, პრეზენტაციის უნარი .
|
12. სასწავლო
მასალა
და
ტექნიკური
რესურსები
|
სახელმძღვანელო, კომპიუტერი, თაბახის ფურცლები,ფორმატი,მარკერი,დაფა,ცარცი
|
შეფასების
რუბრიკა
კრიტერიუმების სკალა
|
დაბალი
1–2
|
საშუალოზე დაბალი
3–4
|
საშუალო
5–6
|
საშუალოზე მაღალი
7–8
|
მაღალი
9–10
|
გამართული და სწორი მეტყველება
|
არ იცავს მართლმეტყველებისა ელემენტარულ წესებს. უჭირს გამართული საუბარი
|
იცავს მართლმეტყველების ელემენტარლ
წესებს,მეტ–ნაკლებად გამართულად საუბრობს
|
ცდილობს იმეტყველოს გამართულად, ცდილობს
გამოიყენოს თხრობის დროს მართებული სინტაქსური კონსტრუქციები
|
გამართულად მეტყველებს, იყენებს მართებულ
სინტაქსურ და გრამატიკულ კონსტრუქციეს
|
გამართულად მეტყველებს,აქვს მდიდარი
ლექსიკა და შემოქმედებითად იყენებს
ენობრივ გამომსახველობით საშუალებებს
|
სათქმელის ლოგიკურდ და ნათლად გადმოცემა
|
უჭირს სათქმელის გასაგებად გადმოცემა
|
სათქმელს გადმოგვცემს გასაგებად
|
ცდილობს სათქმელი გადმოგვცეს
ლოგიკურად,საკითხს აშუქებს არათანამიმდევრულად
|
სათქმელს გადმოსცემს ნათლად და
ლოგიკურად. საკითხს აშუქებს თანმიმდევრულად
|
სათქმელს გადმოსცემს ნათლად და
ლოგიკურად. საკითხს აშუქებს ამომწურავად.
|
აქტიურობა-ჩართულობა
|
იყო პასიური
|
არ გამოირჩეოდა აქტიურობით
|
ნაკლებად იჩენდა ინტერესს. შიგადაშიგ
ერთვებოდა მსჯელობაში
|
აქტიურობდა ჯგუფური მუშაობის
შესრულებისას. ჩართული იყო საგაკვეთილო
პროცესში.
|
იყო ძალიან აქტიური ყველა აქტივობის შესრულებისას.ლიდერობდა
ჯგუფურ მუშაობაში.
|
კრიტერიუმები
|
კი
|
არა
|
აქტიურად ვიყავი ჩარტული ჯგუფის მუშაობაში
|
||
ვიცავდი ჯგუფში მუშაობის წესებს
|
||
ჩემი მოსაზრება იყო მნიშვნელოვანი
|
||
ჯგუფის პრეზენტაცია იყო ორიგინალური და შეესაბამებოდა მოთხოვნას
|
||
ვიცავდი თუ არა წერის სტრატეგიებს
|
||
დაცული იყო დროის ლიმიტი
|
მასწავლებლის თვითშეფასება
№
|
კრიტერიუმები /ქულები
|
1
|
2
|
3
|
|||||
1
|
გაკვეთილის მიზანი გასაგები, კონკრეტული და
რეალისტური იყო
|
||||||||
2
|
აქტივობები ემსახურებოდა მიზნის მიღწევას
|
||||||||
3
|
გაკვეთილის დაწყება იწვევდა მოსწავლეთა
მოტივაციას
|
||||||||
4
|
მოსწავლეთა ორგანიზების ფორმა ხელს უწყობდა
მიზნის მიღწევას
|
||||||||
5
|
გამოყენებული რესურსები იწვევდა მოსწავლეთა
მოტივაციას და აქტიურ ჩართვას საგაკვეთილო პროცესში
|
||||||||
6
|
შეფასების შედეგად მიღებული შედეგები
შეესაბამებოდა მიზანს
|
||||||||
7
|
გათვალისწინებული იყო მოსწავლეთა ინტერესები და
შესაძლებობები
|
||||||||
8
|
ჩემი საუბარი არ აჭარბებდა მოსწავლეთა საუბარს
|
||||||||
9
|
ვიჩენდი ყველა მოსწავლისადმი თანაბარ ყურადღებას
|
||||||||
10
|
ვიყენებდი აქტიური მოსმენის ტექნიკას
|
||||||||
11
|
ვაძლევდი მოსწავლეებს განსაზღვრულ დროს კითხვებზე
პასუხის გასაცემად
|
||||||||
ღია გაკვეთილი 2014 წლის 25 დეკემბერი
გაკვეთილის თემა/საგანი
|
შემაჯამებელი გაკვეთილი,აკაკი წერეთლის ,,გამზრდელი“
|
სწავლების საფეხური და
კლასი
|
მე-3; მე-11 კლასი
|
მასწავლებელი
|
ირმა კრაველიძე
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
პროფილი
|
28
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
ტექსტის შინაარსის
გახსენება,პერსონაჟთა დახასიათება,ნაწარმოებში წარმოჩენილი აქტუალური პრობლემების განხილვა
მოსწავლეები გააცნობიერებენ,რომ დანაშაულის ზნეობრივი გამოსყიდვა ადამიანს შეუძლია მონანიებითაც, პატიებითაც და თვითდასჯიდაც, ხოლო შურისძიებით კი დანაშაული არ გამოისყიდება,მხოლოდ დანაშაულის ერთი სახეობა შეიცვლება მეორეთი.
|
გაკვეთილის მიზნები და
შედეგები
|
1.საკლასო დისკუსიაში მონაწილეობის,კამათის დროს შესაბამისი
ტაქტიკის გამოყენების, პრეზენტაციისა და წერის უნარის განვითარება
2.შენდობისა და დანაშაულის გამოსყიდვის არსში ჩაწვდომა.
3.მოსწავლეთა სამართლებრივი, ესთეტიკური და შემოქმედებითი უნარების განვითარება.
შედეგები:ქართ. XI. 1. მოსწავლეს შეუძლია საჯარო მოხსენების წარმოდგენა (ზეპირი გამოსვლა) კონკრეტული აუდიტორიის წინაშე კონკრეტული მიზნით.
ქართ. XI. 2. მოსწავლეს შეუძლია საჯარო გამოსვლების მოსმენა და კრიტიკულად შეფასება.
ქართ. XI. 5. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ეპოქის ტექსტების გაანალიზება მათში ასახული ინფორმაციის, თემების, იდეებისა და პრობლემატიკის თვალსაზრისით.
ქართ. XI. 10. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ესეს დაწერა.
|
წინასწარი ცოდნა
|
ტექსტი შესწავლილი აქვთ
|
შეფასების საგანი და
პროცედურები
|
მოსწავლეები შეფასდებიან გაკვეთილზე განხორციებული აქტივობიდან გამომდინარე. გამოყენებული იქნება შემდეგი რუბრიკები: დისკუსიაში მონაწილეობა, მსჯელობის
დამაჯერებლობა და არგუმენტირება,ტექსტობრივი
მასალის ცოდნა,საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობა, პრეზენტაციას უნარი და წერილობით უნარები.
|
სასწავლო მასალა და
ტექნიკური რესურსები
|
კომპიუტერი,ინტერნეტი, შესაბამისი ლიტერატურა,სლაიდ-შოუ
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
I
აქტივობა -3 წუთი
კლასის, მოსწავლეთა ორგანიზება
გაკვეთილს ვიწყებ კლასთან მისალმებით და მოსწავლეთა განწყობის გარკვევით.
II აქტივობა - 6 წუთი დიალოგი
მასწავლებელი მოსწავლეთა პროვოცირების მიზნით სვამს კლასის წინაშე კითხვებს და ადგენს ასოციაციურ რუკას.
რა პრობლემები დაინახეს პოემაში? რაში დაეხმარებათ პოემაში დასმულ პრობლემებზე მსჯელობა? რატომ მიუძღვნა აკაკიმ თავისი ნაწარმოები პედაგოგებს? რა შთაბეჭდილება შეექმნათ აღზრდის საკითხებთან დაკავშირებით?
როგორ აირეკლავს ბათუს სულიერ სახეს და ცხოვრების წესს ის გარემო, რომლის აღწერითაც იწყება პოემა?
რომელი ავტორისეული დახასიათება-შეფასება წარმოგვიდგენს განსაკუთრებით ამაღლებულად ბათუსა და ნაზიბროლას სიყვარულს?
როგორ ვლინდება ბათუსა და საფარ-ბეგის ურთიერთდამოკიდებულება მათი შეხვედრისას?
როგორ ზნეობრივ შეფასებას აძლევს ბათუ საფარ-ბეგის გსნზრახვას?
რატომ იღებს თავის თავზე ბათუ საფარის სურვილის ასრულებას და რა უადვილებს მას ძმადნაფიცის გულისთქმის გაგებას? თქვენ როგორ მოიქცეოდით
მსგავს სიტუაციაში?
რით დასრულდა ბათუსა და საფარ-ბეგის შეხვედრა?
მასწავლებელი აჯამებს მოსწავლეთა პასუხებს წერს
დაფაზე პრობლემებს,(ასოციაციურ რუკას)
რომელიც სავარაუდოდ ასეთ სახეს მიიღებს: აღზრდა,მეგობრობა,მოულოდნელობა,სიყვარული,სინანული,სტუმართმოყვარეობა,მოვალეობა,ტრადიცია,ძიძიშვილობა ....
აქტივობა II – წინა გაკვეთილზე მიცემული წერითი
სამუშაოს შემოწმწბა – 5 წუთი
III აქტივობა –10
წუთი
შინაარსის რეალიზება (შესაძლოა
ჯგუფებში,ან წყვილებში)
1)ბათუ–ბედნიერება
და განსაცდელი
2) საფარ–ბეგი–
ცოდვა და სინდისი
3) ჰაჯი–უსუბი–
უკვდავი გაკვეთილი
IV აქტივობა – 5 წუთი (
მუშაობა მთელ
კლასთან)
გაანალიზეთ ორსახოვანი პოზიცია:
,, მაგრამ მარტო წვრთნა რას უზამს თუ ბუნებამც არ უშველა? ‘’
,, სასიკვდილომ მე ვარ მხოლოდ
რომ კაცად ვერ გამიზრდიხარ!‘’
როგორ მოარგებთ ერთმანეთს ადამინური ბუნებისა და აღზრდის ამ პოზიციებს?
V აქტივობა - 7 წუთი დისკუსია
,,მიტევება თუ შურისძიება“
VI აქტივობა როლური თამაში,სიმულაცია 7 წუთი
,, ადამიანში აღორძინებული პატიოსნების ტრაგედია’’:
ჟურნალისტებს მასწავლებელი აძლევს დავალებებს: მოახდინონ
პოემის მიხედვით მომხდარი დანაშაულის და პერსონაჟთა ქმედებების ჟურნალისტური შეფასება.
აიღებენ ინტერვიუს როლურ თამაშში მონაწილე პერსონაჟებისგან (მათ
თვითონვე ირჩევენ)
I. კითხვა პოემის ავტორს: თქვენ ჰაჯი-უსუბი ბიოლოგიურ მამებთან გაათანაბრეთ, რითაც გამზრდელის უფაქიზესი გრძნობის სიმი შეატოკეთ, ფაქტიურად გაწირეთ. ახსენით ამ გამეტების საიდუმლო.
II. კითხვა
ბათუს: რატომ ვერ გაიმეტეთ ძმადნაფიცი სასიკვდილოდ ჩადენილი დანაშაულის გამო, მან ხომ გიღალატათ?
გვაინტერესებს, რა გავლენა იქონია თქვენზე საფარისათვის დანაშაულის მიტევებამ?
III. კითხვა მსაჯულებს: როგორ შეაფასებდით ჰაჯი-უსუბის ღვაწლსა და მის განაჩენს საკუთარი სიცოცხლის ხელყოფის გამო? მან ერთადერთხელაც ვერ აპატია დაშვებული შეცდომა თავს და დანაშაულის საფუძველი საკუთარ თავში მოძებნა. რა დასკვნის გაკეთება შეგიძლიათ აღნიშნულის გამო?
IV.
კითხვა საფარ–ბეგს : თუ საიდუმლო არ არის გვითხარით, როგორ წარიმართეთ თქვენი ცხოვრება
გამზრდელის თვითმკვლელობის შემდეგ?
V II
აქტივობა 6 წუთი (შეჯამება)
თქვენი აზრით, რა გზით მიიღწევა სულიერი შვება და სინდისის თავისუფლება?
იმსჯელეთ, რა გავლენა შეიძლება მოახდინოს მიტევებამ ადამიანზე, ვისაც მიუტევეს
და ადამიანზე , ვინც მიუტევა.
თქვენ როგორ მოიქცეოდით
ბათუს ადგილზე, ხედავთ თუ არა ბათუს ქმედებაში რაიმე შეცდომას?
მასწავლებელი მადლობას უხდის მოსწავლეებს თანამშრომლობისათვის ,აჯამებს გაკვეთილს, ,აფასებს მოსწავლეებს და კლასს აძლევს საშინაო დავალებას
თემებზე : 1),, სინდისი –მკაცრი მსაჯული’’. 2) მიტევება თუ შურისძიება |
შეფასების რუბრიკა
|
|||
კრიტერიუმი
|
ინდიკატორი
|
ინდიკატორის შესაბამისი ქულა
|
მიღებული ქულა
|
საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობა
|
პასიურია, გონებაგაფანტული, არ უსმენს მოსაუბრეს.
|
1-3
|
|
გაკვეთილში ნაწილობრივაა ჩართული, უჭირს ყურადღების კონცენტრირება, იშვიათად უსმენს მოსაუბრეს.
|
4-5
|
||
გაკვეთილზე აქტიურია, უსმენს მოსაუბრეს, იცავს ეთიკურ ნორმებს.
|
6-7
|
||
გაკვეთილზე აქტიურია, მობილიზებული, კონცენტრირებული, უსმენს მოსაუბრეს, იცავს ეთიკურ ნორმებს
|
8-10
|
||
პერსონაჟების დახასიათება
|
ვერ განსაზღვრავს პერსონაჟთა როლს სიუჟეტის განვითარებაში. ვერ განიხილავს პერსონაჟის ხასიათს, ქცევის მოტივს, ღირებულებებსა და ფასეულებებს.
|
1-3
|
|
ნაწილობრივ აანალიზებს პერსონაჟთა სახეებს და ნაწილობრივ საზღვრავს პერსონაჟის როლს სიუჟეტის განვითარებაში.
|
4-5
|
||
განსაზღვრავს პერსონაჟის როლს სიუჟეტის განვითარებაში, განიხილავს პერსონაჟის ხასიათს, ქცევის მოტივს, ღირებულებებსა და ფასეულებებს, მაგრამ არის მცირე ხარვეზები და დაზუსტებას ითხოვს.
|
6-7
|
||
აანალიზებს პერსონაჟთა სახეებს, განსაზღვრავს პერსონაჟის როლს სიუჟეტის განვითარებაში, განიხილავს პერსონაჟის ხასიათს, ქცევის მოტივს, ღირებულებებსა და ფასეულებებს, აფიქსირებს საკუთარ აზრს.
|
8-10
|
||
ძირითადი იდეის გამოკვეთა
|
ნაწარმოებში ვერ პოულობს ძირითად პრობლემას და ვერ აფიქსირებს საკუთარ აზრს.
|
1-3
|
|
არის მცდელობა ნაწარმოებიდან გამოყოს ძირითადი იდეა, მაგრამ სწორად ვერ პოულობს პრობლემას, ცდილობს საკუთარი აზრის დაფიქსირებას, მაგრამ ვერ უკავშირებს თანამედროვეობას..
|
4-5
|
||
ნაწარმოებში პოულობს ძირითად პრობლემას, არის მცდელობა დააფიქსიროს საკუთარი აზრი და დაუკავშიროს თანამედროვეობას, მაგრამ შეინიშნება მცირე ხარვეზი.
|
6-7
|
||
ნაწარმოებში პოულობს ძირითად პრობლემას,საუბრობს ნაწარმოების იდეაზე, აფიქსირებს საკუთარ აზრს და უკავშირებს თანამედროვეობას.
|
8-10
|
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
ილია ჭავჭავაძის „კაცია–ადამიანი?!“ ლუარსაბის პორტრეტი
|
სწავლების საფეხური
|
საბაზო , მე–7 კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
26 მოსწავლე. განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროების მქონე მოსწავლეები არ არიან
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/ აქტუალობა
|
მოსწავლეებს განუვითარდებათ პერსონაჟის ხატვის ხერხებზე დაკვირვების უნარ–ჩვევა, ასევე აღწერის ტიპის ტექსტის შექმნაზე მუშაობის უნარ–ჩვევა.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მოსწავლეები კითხვით გაეცნობიან ტექსტს /მითითებულ ადგილამდე/;მონიშნავენ მნიშვნელოვან მონაკვეთებს;გააანალიზებენ ტექსტს ენობრივი მახასიათებლების მიხედვით;მოიძიებენ ძირითად ინფორმაციებს;იმუშავებენ წინასწარ გამზადებულ სქემებზე და გასცემენ კითხვებზე პასუხს. მოსწავლე შეძლებს:ძირითადი იდეისა და ინფორმაციის მოპოვებას; გააანსლიზებს კონკრეტული ეპოქის დამახასიათებელ ნიშნებს;გამოიტანს დასკვნას,როგორც საკუთარი,ისე სხვების მსჯელობოდან.
|
წინასწარი ცოდნა
|
მე–7 კლასის მოსწავლეები ნაწილობრივ იცნობენ ი.ჭავჭავაძის შემოქმედებას.იციან ნაწარმოებ „კაცია–ადამიანის?!’’ პირველი თავი; ერთმანეთისგან ასხვავებენ მთავარ და მეორეხარისხოვან პერსონაჟებს.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
განმსაზღვრელი:ფასდება ჯგუფის წევრების თანამშრომლობა,დროის ლიმიტის დაცვა,ინფორმაციის დახარისხება და პრეზენტაცია.
განმავითარებელი:ინდივიდუალურად ფასდება ჩართულობა, ნამუშევრების პრეზენტაცია.
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
მე–7 კლასის სახელმძღვანელო,რვეულები,თაბახის ფურცლები, კალამი,მარკერები,კომპიუტერი,პროექტორი.
|
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
აქტ.1 საშინაო დავალების/აღწერეთ თქვენი მეგობრის ოთახი და წარმოიდგინეთ,რას იფიქრებდა უცნობი ადამიანი ამ ოთახის ნახვის შემდეგ მის პატრონზე/ გაცნობა. /დრო –5 წთ/
აქტ.2 მათ უკვე შეისწავლეს ნაწარმოების პირველი თავი, გაიაზრონ და დაასახელონ მიზეზები, რამაც შეიძლება გამოიწვიოს ეზოსა და სახლის ისეთი უწესრიგობა, როგორიც ნაწარმოებშია აღწერილი. /დაფაზე იწერება მოსწავლეების მიერ დასახელებული მიზეზები/
მასწამლებელი სვამს კითხვებს: 1. როგორ ფიქრობთ,რომელ სიტყვაში გამოიხატა მწერლის სათქმელი? 2. ნაწარმოების მთავარი გმირისადმი დადებითად განეწყვნენ თუ უარყოფითად? / დრო– 5 წთ./
აქტ.3 ეპიზოდის ნახვა ფილმიდან ,,კაცია–ადამიანი?!’’
აღწერა: თქვენ უკვე იხილეთ ვიზუალური მასალა. სანამ ტექსტს გაეცნობით,ვნახოთ ეპიზოდი ფილმიდან ,,კაცია–ადამიანი?!’’ დააკვირდით რამდენად შეესაბამებიან ფილმში ნანახი და წიგნში არწერილი პერსონაჟი ერთმანეთს. / დრო – 10 წთ./
აქტ. 4. მოსწავლეები იყოფიან სამ ჯგუფად სურვილის მიხედვით ერთიანდებიან.
აქტ.5 დამოუკიდებლად ეცნობიან ნაწარმოებს მეორე თავს აბზაცამდე: ,,...მარჯვე მკლავი და კაცი იყავ პატიოსანი“.
აღწერა: თავდაპირველად თითოელ ჯგუფში მოსწავლეები ასრულებენ ინდივიდუალურ სამუშაოს. თითოეული მოსწავლე ტექსტრიდან ამოკრებს იმ დეტალებს,რომლებსაც მნიშვნელოვნად მიიჩნევს,შედეგებს ჯგუფში შეაჯერებენ./ამგვარად აყალიბებენ საკუთარ შეხედულებას და აფასებენ პერსონაჟს/ დრო– 10 წთ./
აქტ.6. შემდეგ ჯგუფებს ურიგდებათ წინასწარ გამზადებული სქემები:
1 ჯგუფი – ამოიწერონ მხატვრული ხერხები.
2 ჯგუფი– პრობლემა,მიზეზები,გადაჭრის გზები.
3 ჯგუფი– ლუარსაბის უარყოფითი და დადებითი თვისებები/.დრო–10წთ/
აქტ. 7 რა იყო ილიას მიზანი ამ პერსონაჟის დახასიათებით/დრო –3 წთ/ აქტ.
8.საშინაო დავალება: რა გვაქვს საერთო ნაწარმოების გმირთან /დრო–2წთ/
|
გაკვეთილის თემა
|
ი.ჭავჭავაძის „კაცია ადამიანი?!“ (III თავი)
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
28
|
გაკვეთილის მიზანი-მისაღწევი შედეგები
|
ქართ. XI. 7. მოსწავლეს შეუძლია მხატვრული ნაწარმოების ენობრივი საშუალებების გაანალიზება მათი ფუნქციონირების თვალსაზრისით.
· მსჯელობს მხატვრულ ტექსტში შინაარსის გადმოცემის სხვადასხვა ენობრივ და მხატვრულ საშუალებაზე;
ქართ. XI. 10. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ესეის დაწერა.
· წერს ესეის შემოქმედებითი თვითგამოხატვისთვის, განწყობილებების, შთაბეჭდილებების, ემოციების და ა. შ. გადმოსაცემად.
|
სასწავლო რესურსები
|
ქართული ენა და ლიტერატურა, მე-11 კლასი.
გამომცემლობა ”დიოგენე” ნ. მუზაშვილი. გვ.162-164.
ქართველი მწერლები სკოლაში- ილია ჭავჭავაძე
|
შეფასების საგანი/პროცედურები
|
მოსწავლეს შეუძლია ტექსტში ამოიცნოს სხვადასხვა მხატვრული საშუალება და მათი როლი მწერლის მიზანდასახულობის გადმოსაცემად.
შეფასების ტიპი: განმსაზღვრელი შეფასება.
|
ორგანიზების ფორმები
|
ინდივიდუალური მუშაობა;
მუშაობა მთელ კლასთან;
|
აქტივობები/
დროის განაწილება
|
აქტივობა 1 წერითი სამუშაო - 10 წთ.
ა) ნაწარმოების 1-ლი და მე-2 თავებიდან მოსწავლეებს დაფაზე დავუწერ ყველაზე მნიშვნელვან ფრაზებს („ეტყობა, რომ ქართველია. . . „; „ვიცი, გულწრფელი ხარ, როგორც ყველა ქართველი“...) და ვთხოვ მოსწავლეებს, დაწერონ თავიანთი შთაბეჭდილებები და ემოციები დაწერონ წაკითხულთან დაკავშირებით.
აქტივობა 2 პრეზენტაცია - 10 წთ.
ა) მოსწავლეებს ვთხოვ ისაუბრონ, რა ძირითადი საკითხები გამოკვეთეს 1-ლი და მე-2 თავებში
აქტივობა 3 მინილექცია - 5წთ
მოწავლეებს ვესაუბრები განკერძოებული სიტყვებისა და გამოთქმების, კერძოდ, ჩართულის შესახებ.
აქტივობა 4 მარკირებული კითხვა 10წთ.
მოსწავლეები წაიკითხავენ ნაწარმოების მე-3 თავს. მოძებნიან ეპიზოდებს, სადაც გამოყენებულია ჩართული, განსაზღვრავენ, რა ეფექტს აღწევს ავტორი ამ ენობრივი საშუალებით
აქტივობა 5 პრეზენტაცია 10 წთ.
მოსწავლეები წარმოადგენენ თავიანთ დასკვნებს, შეადარებენ და განიხილავენ მათ.
|
გაკვეთილის თემა
|
ი.ჭავჭავაძის „კაცია ადამიანი?!“ I-II თავები
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
28
|
გაკვეთილის მიზანი-მისაღწევი შედეგები
|
ქართ. XI. 6. მოსწავლეს შეუძლია გააანალიზოს, როგორ გამოიყენება მხატვრული და არამხატვრული ტექსტის ელემენტები მისი ინტერპრეტაციის დროს.
· მსჯელობს ტექსტის ორგანიზების თავისებურებებზე;
· მსჯელობს ნაწარმოების სტრუქტურული ელემენტების (ექსპოზიცია, პროლოგი, ეპილოგი, რეტროსპექცია) დანიშნულებაზე.
ქართ. XI. 7. მოსწავლეს შეუძლია მხატვრული ნაწარმოების ენობრივი საშუალებების გაანალიზება მათი ფუნქციონირების თვალსაზრისით.
· მსჯელობს მხატვრულ ტექსტში შინაარსის გადმოცემის სხვადასხვა ენობრივ და მხატვრულ საშუალებაზე;
|
სასწავლო რესურსები
|
ქართული ენა და ლიტერატურა, მე-11 კლასი.
გამომცემლობა ”დიოგენე” ნ. მუზაშვილი. გვ.152-159.
ქართველი მწერლები სკოლაში- ილია ჭავჭავაძე
|
შეფასების საგანი/პროცედურები
|
მოსწავლეს შუძლია განსაზღვროს მხატვრული ნაწარმოების სტრუქტურული ერთეულები, მათი ფუნქციური დანიშნულება დანიშნულება;
მოსწავლეს შეუძლია ტექსტში ამოიცნოს სხვადასხვა მხატვრული საშუალება და მათი როლი მწერლის მიზანდასახულობის გადმოსაცემად.
შეფასების ტიპი: განმსაზღვრელი შეფასება.
|
ორგანიზების ფორმები
|
ინდივიდუალური მუშაობა;
მუშაობა მთელ კლასთან;
წყვილებში მუშაობა.
|
გაკვეთილის მსვლელობა/დრო
|
აქტივობა 1 მოსწავლეთა პროვოცირება 10 წთ.
ა) მთელი კლასის სწრაფად კონცენტრაციის მიზნით, დაფაზე ვწერ სიტყვებს „კაცი“, „ადამიანი“ და ვთხოვ მოსწავლეებს მიუწერონ განსაზღვრებები, ეპითეტები . . .
ბ) მოსწავლეებს ვთხოვ გაიხსენონ სიტყვა „კაცის“ მნიშვნელობა ძველ ქართულში, შეადარონ იგი ამ სიტყვის ახლანდელ გაგებს; დაასახელონ შესაბამისი მაგალითები.
გ) მოსწავლეებს ვთხოვ გაიხსენონ ფრაზა პოემა „ვეფხისტყაოსნიდან“ (ეტყოდა, სულე რამც გიყავ, კაცი ვარ, ადამიანი“.
აქტივობა 2 მინი დისკუსია 10წთ.
ა) მოსწავლეებს ვთხოვ, გაიხსენონ და ისაუბრონ ნაწარმოების სტრუქტურულ ერთეულებსა და მათ მნიშვნელობაზე. ყურადღებას გავამახვილებთ პროლოგის ფუნქციაზე (შდრ. „ვეფხისტყაოსანი“)
ბ) მოსწავლეები ისაუბრებენ სხვადასხვა მხატვრულ-გამომსახველბით საშუალებაზე, რომლებსაც ავტორები იყენებენ მთავარი სათქმელის გადმოსაცემად - ირონია, სედარება, ეპითეტი, აღწერა და მისთ.
აქტივობა 3 მარკირებული კითხვა 20 წთ.
მოსწავლეებს ვყოფ წყვილებად, ვუნაწილებ ტექსტს I-II თავებიდან და ვაძლებ კონკრეტულ დავალებებს:
1-ლი წყვილი: ტექსტში მოიძების და მონიშნავს ანდაზებსა და ფრაზეოლოგიზმებს
მე-2 წყვილი: ტექსტში მოიძიებს და მოიძიებს რიტორიკულ შეკითხვებსა და მიმართვებს; ავტორისეულ ჩანართებს;
მე-3 წყვილი: ტესტში მოიძიებს და ამოწერს ფრაზებს, რომლებშიც განსაკუთრებით იგრძნობა ავტორის ირონია.
აქტივობა 4 პრეზენტაცია 5წთ
თითოეული წყვილი წარმოადენს თითო მაგალითს და ისაუბრებს მის დანიშნულებაზე; საკითხის უფრო სიღრმისეულად დასამუშავებლად მათ მიეცემათ საშინაო დავალება.
|
გაკვეთილის თემა
|
ვაჟა ფშაველა ”ბახტრიონი” წიწოლას მხატვრული სახე
|
გაკვეთილის მიზანი-მისაღწევი შედეგები
|
ქართ.XI.1.3 მოსწავლე წინასწარ მოფიქრებული გეგმის მიხედვით (შესავალი,ძირითადი ნაწილი, დასკვნები) გადმოსცემს სათქმელს;
ქართ.XI.1.4 მკაფიოდ, ცხადად და გასაგებად აყალიბებს განსახილველი საკითხის არსს, პრობლემის განმსაზღველ ასპექტებს და საკუთარ მოსაზრებას.
ქართ.XI.9.3 მოსწავლე აანალიზებს პერსონაჟთა სახეებს, აჯგუფებს კონფლიქტთან მიმართებაში და განსაზღვრავს მათ როლს სიუჟეტის განვითარებაში.
|
სასწავლო რესურსები
|
სახელმძღვანელო/პოემა ”ბახტრიონი”;
ფლიპჩარტები, სტიკერები;
კალმები/მარკერები.
რვეულები, დაფა, ცარცი. . .
|
შეფასების საგანი/პროცედურები
|
მოსწავლე ცხადად აყალიბებს სათქმელს/ თხრობის ლოგიკური თანმიმდევრობა.
ადეკვატურად განსაზღვრავს პერსონაჟის როლს.
განმავითარებელი /ჯგუფური და განმსაზღვრელი/ინდივიდუალური შეფასება.
|
ორგანიზების ფორმები
|
მთელ კლასთან მუშაობა;
ჯგუფური მუშაობა.
|
გაკვეთილის მსვლელობა/დრო
|
აქტივობა 1 გონებრივი იერიში; ასოციაციური რუკის შედგენა გაკვეთილის დაწყებისთანავე გავაკრავ ფლიპჩარტს წარწერით ”მოღალატე”. მოსწავლეებს დავურიგებ სტიკერებს, რომლებზეც უნდა დაწერეონ, რა/ვინ მიაჩნიათ ღალატად/მოღალატედ. თავიანთ პასუხებს დააწეპებენ ფლიპჩარტზე. იმისათვის რომ საკითხი არ განზოგადდეს (მეგობრის ღალატი, ცოლ-ქმრის ღალატი და ა. შ) მოსწავლეებს ვთხოვ, მოსწავლეებს ვთხოვ ამ შემთხვევაში სამშობლოს ღალატის თემით შემოიფარგლონ. 4წთ.
აქტივობა 2. დისკუსია
მოსწავლეების მიერ გამოთქმული აზრების საფუძველზე, შევქმნით მოღალატის ფსიქოლოგიურ პორტრეტს, ვიმსჯელებთ ღალატის მიზეზებსა და განმაპირობებელ ფაქტორებზე. 10 წთ.
აქტივობა 3. ტექსტზე პრაქტიკული მუშაობა
კლასს დავყოფ 3 ჯგუფად.
1-ლი ჯგუფი იმუშავებს პოემის მე-16 თავზე -წიწოლას მხატვრული სახე;
მე-2 ჯგუფი იმუშავებს პოემის მე-17 თავზე- წიწოლას დედა;
მე-3 ჯგუფი - მე-18 თავი - ბუნების დამოკიდებულება თვითმკვლელი მოღალატის მიმართ (შდრ., ”გველის მჭამელის” ფინალი). 12 წთ.
აქტივობა 4 პრეზენტაცია
თითოეული გუნდის წარმომადგენელი / პრეზენტატორი გამართავს პრეზენტაციას (3წთ) . წარმოუდგენს აუდიტორიას ჯგუფის მიერ მომზადებულ მასალას სათანადო თვალსაჩინოებების დართვით- ფლიპჩარტზე დატანილი საკვანძო ფრაზები, ამონარიდები პოემიდან, დასკვნები 9 წთ.
აქტივობა 5 კითხვა-პასუხი
პრეზენტაციის დასრულების შემდეგ მოსწავლეებს დავუსვამ შეკითხვებს- რა საკითხი დარჩა ბუნდოვანი და კლასთან ერთად განვმარტავთ.
მოსწავლეებს მივცემ განმარტებას საშინაო დავალების შესასრულებლად -”წიწოლას ფსიქოლოგიური პორტრეტი”. ნაშრომში მოსწვლეებმა ყურადღება უნდა გაამახვილონ პერსონაჟის როლზე მთელ ნაწარმოებში, მის იდეურ დანიშნულებაზე.
|
გაკვეთილის თემა
|
ვაჟა ფშაველა ”ბახტრიონი” -პერსონაჟები
|
გაკვეთილის მიზანი-მისაღწევი შედეგები
|
ქართ.XI.9/1;3;4;6;
· განსაზღვრავს ნაწარმოების თემასა და იდეას;
· აანალიზებს პერსონაჟთა სახეებს, აჯგუფებს კონფლიქტთან მიმართებაში, განსაზღვრავს მათ როლს სიუჟეტის განვითარებაში;
· მსჯელობს ავტორის პოზიციისა და იმის შესახებ, თუ როგორ გამოიხატება ეს პოზიცია ნაწარმოებში.
· აკავშირებს მხ. ნაწარმოებს ისტორიულ კონტექსტთან;
|
სასწავლო რესურსები
|
სახელმძღვანელო/პოემა ”ბახტრიონი”;
რვეულები/თაბახები;
კალმები/მარკერები.
|
შეფასების საგანი/პროცედურები
|
მოსწავლეს შეუძლია პერსონაჟების დაჯგუფება, მთავარი იდეის ამოცნობა;
ინდივიდუალური და განმსაზღვრელი შეფასება;
განმავითარებელი შეფასება.
|
ორგანიზების ფორმები
|
მთელ კლასთან მუშაობა;
ტრიადებში მუშაობა.
|
გაკვეთილის მსვლელობა/დრო
|
აქტივობა 1 კითხვა-პასუხი
მოსწავლეებს შევახსენებ რას გულისხმობს ნაწარმოების თემა, იდეა; პერსონაჟი (პერსონაჟთა კლასიფიკაცია- მთავარი და მეორეხარისხოვანი), როგორ განისაზღვრება პერსონაჟის როლი ნაწარმოებში. აღნიშნული განმარტებების შემდეგ ჩამოვაყალიბებთ „ბახტრიონის“ თემას, იდეას. 15წთ.
აქტივობა 2. „ვინ არის მთავარი?“
მოსწავლეებს დავუსვამ კითხვას „ვინ შეიძლება მივიჩნიოთ „ბახტრიონის“ მთავარ პერსონაჟად? მოსწავლეების თვალსაზრისს ჩამოვწერთ , ხოლო შემდეგ კლასს დავყოფ ჯგუფებად (თითოეულ ჯგუფში გაერთიანდებიან ერთი და იმავე პოზიციის მქონე მოსწავლეები. მაგ; „ზეზვა“, „ლუხუმი“...) თითოეული ჯგუფი იმუშავებს ტექსტზე. ისინი დაასაბუთებენ თუ რატომ მიიჩნიეს ესა თუ ის კონკრეტული პერსონაჟი მთავარ გმირად? მოამზადებენ პრეზენტაციას. 15წთ.
აქტივობა 3. პრეზენტაცია
თითოეული ჯგუფი წარუდგენს აუდიტორიას ნაშრომს. 10 წთ.
აქტივობა 4 პრეზენტაციის შეჯამება
პრეზენტაციის დასრულების შემდეგ გავაკეთებთ დასკვნებს-რა როლს ასრულებენ ვაჟას პერსონაჟები იდეის წარმოჩენაში.
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий